آیفون

۱۵ نکته حرفه ای برای خرید گوشی موبایل

توجه: اشتباه نکنید! این یک راهنمای فنی انتخاب گوشی نیست. قوانینی است که اگر رعایت کنید کلاه سرتان نمی رود. فقط هم در ایران کاربرد دارد و بخصوص تهران!!

۱- گوشی خود را قبل از اینکه به بازار بروید انتخاب کنید و هرگز در لحظه خرید انتخاب نکنید. سایت های زیادی هستند که در رنج قیمت دلخواه شما گوشی هایی را که می توانید بخرید لیست می کنند و مشخصات فنی شان را مقایسه می کنند و نظرات کاربران را منعکس می کنند. وقتی انتخاب تان را کردید و به تصمیم قطعی رسیدید هرگز پای معامله نظرتان را عوض نکنید. دهن بین هم نباشید. اگر فروشنده انتخاب شما را اشتباه می داند و گوشی دیگری پیشنهاد می کند مطمئن باشید که سود او در گوشی که معرفی می کند بیشتر است. پس در مقابل پیشنهادش مقاومت کنید و به خودتان بگویید من با مقایسه دقیق تصمیمم را عاقلانه گرفته ام و نظرم عوض نمی شود.

۲- اگر قصد مقایسه قیمت فروش اینترنتی گوشی را با بازار دارید توجه کنید که به قیمت های اینترنتی معمولا هشت درصد مالیات و عوارض ارزش افزوده اضافه می شود. در صورتیکه فروشگاه ها این مبلغ را اضافه نمی کنند.

۳- از محل معتبر خرید کنید. از دستفروش هرگز نخرید حتی اگر نصف قیمت باشد. چون ممکن است یا جنس تقلبی بیاندازند یا جنس دزدی. اگر از بازار علاالدین خرید می کنید خیلی خیلی هوشیار و مراقب باشید چون احتمال اینکه سرتان کلاه بگذارند بالاست.

۴- اگر قصد خرید گوشی با گارانتی را دارید حتما گارانتی اصلی آن را بخرید. هر برندی در بازار توسط چند شرکت وارد کننده گارانتی شده که خدماتشان با هم متفاوت است. در موردش اطلاعات کسب کنید و گارانتی فرعی نخرید.

۵- قبل از خرید حداقل از چند جا قیمت کنید تا قیمت گوشی دستتان بیاید.

۶- قیمت را اینطوری بپرسید: گوشی فلان با گارانتی فلان قیمت تمام شده چند؟ وقتی فروشنده قیمت داد (انداخت!) بگویید نه رجیستر می خوام و نه برنامه. این قیمت آخرتان است؟ معمولا در جواب این سوال اکثر فروشنده ها دبه می کنند و قیمت را بالا می برند. اگر نپرسید بعد از باز کردن پک از شما مبلغی حدود ۵۰ تومن بابت رجیستر و همین قدر هم بابت نصب برنامه مطالبه می کنند و آن موقع دیگر دیر است که بگویید رجیستر و برنامه نمی خواهم.

۷- رجیستر کردن یک دروغ بزرگ است. فروشنده هایی که به اسم رجیستر مبلغی می گیرند و پشت میز پیشخوان وانمود می کنند کاری انجام می دهند در واقع هیچ کاری نمی کنند غیر از کلاه گذاشتن سر شما. توجه کنید که صدور فاکتور رسمی و تکمیل فرم گارانتی جزو وظایف شان است و بدون دریافت هزینه باید انجام دهند. اسم این کار رجیستر نیست.

۸- وقتی سر قیمت با فروشنده به توافق رسیدید و قیمت نهایی برای شما کاملا مشخص شد ازش بخواهید قبل از باز کردن پک گوشی آن را به شما بدهد. خوب آن را بررسی کنید و به جای هولوگرام و پلمپ دقت کنید و مطمئن باشید گوشی باز نشده است. چون ممکن است خیلی راحت گوشی دست دوم را جای نو به شما بیاندازند.

۹- قبل از باز کردن پک با فروشنده شرط کنید اگر عیبی چه از نظر ظاهری یا عملکردی داشت گوشی را نخواهید خرید. اگر از اول طی نکنید و ایرادی داشته باشد فروشنده خواهد گفت پک را باز کرده ام و الان مال شماست و هر ایرادی دارد ببرید گارانتی.

۱۰- بعد از باز کردن پک، گوشی و محتویات آن را به دقت بررسی کنید. هم از لحاظ سلامت ظاهری و هم از لحاظ اینکه لوازم جانبی آن کامل باشد بررسی کنید. شماره بگیرید و کیفیت صدای مکالمه را چک کنید. تا جایی که سر در میاورید امکانات گوشی را چک کنید.

۱۱- وقتی سیم کارت خود را به فروشنده می دهید تا داخل گوشی بیاندازد چشمتان به دست او باشد. مورد بوده که در حین انداختن سیم، باطری اصلی گوشی را کش می رفته و یک باطری بی کیفیت جای آن می انداخته!

۱۲- گوشی را که روشن کردید با شماره گیری *#۰۶# شماره سریال یا IMEI گوشی را بگیرید و با شماره ای که در پشت گوشی و روی جعبه آن است مقایسه کنید که حتما یکی باشند. در صورت هرگونه مغایرت گوشی را نخرید. چون ممکن است چند ماه دیگر از شما شکایت شود و وقتی رفتید دادگاه، شاکی که جعبه اصلی گوشی را دارد ادعای مالکیت گوشی را نموده و از دست تان در میاورد!!

۱۳- حتما از فروشنده بخواهید شماره سریال مذکور را روی فاکتور درج کند و فاکتور حتما دارای مهر و امضا باشد.

۱۴- بابت نصب برنامه پولی ندهید. اگر به اینترنت دسترسی دارید خودتان دانلود و نصب کنید. بابت کاری که ده دقیقه طول می کشد پرداخت پنجاه شصت هزار تومان عاقلانه نیست. اگر بلد نیستید از کسی راهنمایی بخواهید. نهایتاً اگر چاره ای نداشتید و مجبور بودید این خدمات را بخرید حداقل از جایی که گوشی را خریده اید نباشد.

۱۵- هرگونه لوازم جانبی که لازم دارید از قبیل بامپر و کیف و محافظ ضد خش برای خریدش عجله نکنید. اینها را از جایی که گوشی را خریده اید نخرید. گول بازارگرمی فروشنده را نخورید و بهش بگویید لازم ندارم یا بعدا می خرم. چون مبلغ زیادی برای گوشی هزینه کرده اید مبالغ جزء به چشمتان نمی آید و فروشنده از موقعیت سوءاستفاده کرده و محافظ ضدخش هشت هزار تومانی را سی هزار تومان می اندازد. معمولا سودی که فروشندگان از انداختن لوازم جانبی در این موقعیت ها می کنند بیشتر از سود فروش خود گوشی است! باور کنید اگر بیایید بیرون و چند مغازه دیگر را هم ببینید هم ارزان تر خرید خواهید کرد و هم تنوع بیشتری برای انتخاب بهتر خواهید داشت.

منبع: +

2 فکر می‌کنند “۱۵ نکته حرفه ای برای خرید گوشی موبایل

  1. محسن برجی

    نکات خیلی خوبی بودند. در این بازار بی در و پیکر و بی قاعده، آدم باید واقعا حواسش جمع باشد.

دیدگاه‌ها بسته هستند.