درسی از فرابانک

نزدیک به ۳ هفته‌ی پیش، یکی از دوستانم گفت که فرابانک، پیامک فلان بانک را نمی‌خواند. من فکر کردم الگوی پیامک بانکی اون بانک عوض شده، چیزی که رایجه و همیشه رخ میده. یک فاصله زیاد یا کم می‌شود، عبارتی حذف یا اضافه می‌شود، ترتیب عناصر پیامک تغییر می‌کند و گاهی حتی نشانه‌های پنهان اضافه می‌شوند، مثل نشانه چپ به راست و یا راست به چپ

در این موارد، ازشون می‌خوام طبق روال، نمونه پیامک را مطابق استاندارد، بفرستند تا پس از بررسی به عنوان الگوی رسمی برای همه منتشر بشود. اما در این مورد خاص، به خاطر اینکه مدت زیادی بود، نمونه پیامک‌های دریافتی را بررسی نکرده بودم، حدود ۱۲۰۰ پیامک جدید داشتیم!!! اغلب این پیامک‌ها، تکراری هستند و با الگوهای موجود می‌توان خیلی سریع بررسی کرد.

بنابراین برای بررسی این پیامک‌ها، دست به کار شدم و یکی‌یکی، بررسی می‌کردم. به این صورت که صفحه‌ی پیامک را باز می‌کردم و اگر الگوی پیامک، موجود بود، پیامی در صفحه نمایش داده می‌شد که با تایید من، پرونده پیامک، بسته می‌شد. اما اگر هیچ الگویی برای پیامک موجود نباشد، دو راه دارم.

  1. الگویی برای همان پیامک ایجاد کنم
  2. الگوی مشابه را برای پشتیبانی از این پیامک، تغییر بدهم.

با توجه به اینکه پیامک‌های برخی بانک‌ها در حد فاصله تغییر می‌کنند، لذا به جای ایجاد الگو به ازای هر پیامک نمونه، الگوی قبلی را تغییر می‌دادم. فرآیندی که بسیار زمان‌بر بود و البته خسته‌کننده. چرا که کشف این که در خط ۶م بین کاراکتر ۱۰ و ۱۱، یک فاصله افزوده شده، خیلی ساده نیست. خوشبختانه برای این موضوع، ابزارهای خوبی موجود است و چند ابزار خوب برای بررسی و مقایسه و تطبیق، در فرابانک نوشته‌ام.

بهرحال، همچنان که پیش می‌رفتم متوجه شدم تعداد پیامک‌هایی که هم‌اکنون الگو دارند، آنقدر زیاد هست که بهتر است یکی‌یکی بررسی نشوند. لذا برای بررسی و انتخاب الگو به صوررت خودکار به صورت دسته‌جمعی، یک برنامه نوشتم. این برنامه در اولین گام، تعداد پیامک‌ها را از ۱۲۰۰ به ۶۰۰ تا کاست. اما همچنان ۶۰۰ پیامک، تعداد خیلی زیادی هست. در نتیجه به ازای هر الگوی جدید، دوباره فرآیند کشف نمونه‌پیامک‌های بانکی الگودار را انجام می‌دادم. بررسی کل پیامک‌ها زمان خیلی زیادی برد. اما پس از پایان بررسی و پیدا کردن تقریبا ۳۰ الگوی جدید! و البته کشف چند پیامک که با سیستم فعلی امکان پردازش ندارند، از دوستم خواستم دوباره بررسی کنه. متاسفانه جواب همچنان منفی بود. اگرچه قاعدتا با توجه به وجود الگو، سیستم می‌بایست، پیامک را تشخیص می‌داد، ولی تشخیص نمی‌داد!!

بالاتر نوشتم تعدادی پیامک بود که با سیستم فعلی تشخیص داده نمی‌شد. مثلا پیامکی که به جای شماره جساب، شماره کارت دارد. یا پیامکی که هم شماره کارت مبدا را دارد و هم مقصد را ولی شماره حساب ندارد. یا پیامکی که تاریخ دارد ولی ساعت ندارد!

در فرابانک سیستمی برای تشخیص نسخه برنامه‌ی ارباب رجوع داریم. مثلا اینکه پیامک الف توسط شماره ۱۸ قابل پردازش هست ولی توسط نسخه ۱۷ قابل پردازش نیست. به همین صورت، به هر برنامه فقط الگوهایی که پشتیبانی می‌شوند، نمایش داده می‌شوند. خلاصه، وقتی دوستم گفت باز هم پیامک را نمی‌خواند، ازش خواستم به صورت دستی، دکمه به‌روزرسانی الگوها را بزند و تصویرش را بفرستد. تصویری که فرستاد، شوکه کننده بود! هیچ الگویی برای دوستم دانلود نمی‌شد!!! وقتی خوب بررسی کردم متوجه شدم هیچ الگویی برای نسخه ۲۰ وجود ندارد و در نتیجه هیچ الگویی دانلود نمی‌شود و در نتیجه هیچ پیامکی را پردازش نمی‌کند! به همین سادگی.

بعدتر که نسخه ۲۰ را به الگوها، افزودم، دوستم با به‌روزکردن الگوها، توانست پیامک‌ها را بخواند!!

به همین سادگی. اینو اینجا نوشتم که بگم اغلب اوقات، مشکلات، راه‌حل‌های ساده‌تری دارند و ماها نمی‌بینیم. من به اشتباه تصور می‌کردم که ساختار پیامک بانکی عوض شده و حالا که باید یکی را بررسی کنم خب همه ۱۲۰۰ تا بررسی کنم. دوستم هم می‌توانست بگوید فرابانکش هیچ پیامکی را نمی‌خواند نه اینکه بگوید پیامک‌های بانک فلان را نمی‌خواند و من را گمراه‌تر کند.

اگرچه نهایتا این فرآیند باید انجام می‌شد، بررسی تمام ۱۲۰۰ پیامک و تهیه ابزارهای بررسی سریع، ولی می‌توانست بعدتر هم انجام بشود. اما من با بی‌توجهی، زمان زیادی دوستم را معطل کردم و حالا شرمنده‌ش شدم