چرا باید سازوکار مشاورین املاک تغییر کند؟

طی چند روز گذشته، یک خانه اجاره دادم و یک خانه اجاره کردم. بررسی من نشون میده بازار بسیار بزرگ املاک به شیوه‌ی بسیار سنتی اداره می‌شه. منظورم از سنتی،، استفاده از خودکار و کاغذ و حافظه به جای کامپیوتر و گوشی و ابر نیست، شیوه‌ی برقراری ارتباط بین موجر و مستاجر و بین خریدار و فروشنده خیلی قدیمی و آزارددهنده و وقت‌بر است.
در این شیوه چنانچه بخواهید آپارتمان را اجاره بدهید چند راه دارید. می‌توانید:
– ملک را در دیوار و شیپور آگهی کنید
– ملک را در سایت‌های بسیار زیادی که فقط برای املاک کار می‌کنند، معرفی کنید
– ملک را به یک یا چند بنگاه آشنا بسپرید

در حالت اول، تقریبا تا چند روز، به جای تماس خریداران یا مستاجران، تماس‌های بسیاری از بنگاه‌های املاک خواهید داشت. بنگاه‌ها ملک شما را ثبت کرده و سپس به صورت فایل به مراجعین‌شان عرضه می‌کنند

در حالت دوم، اگرچه تماس کمتری خواهید داشت اما بازهم مشتری نهایی چندانی با شما تماس نمی‌گیرد

در حالت سوم اما، اگرچه هیچ مشاور املاک دیگری تماس نمی‌گیرد اما مشتری چندانی هم ممکن است نهایتا برای شما نیاید یا ملک در زمان طولانی‌تری فروش یا اجاره برود

 

بگذارید از طرف خریدار یا مستاجر نگاه کنیم. اگر شما مستاجر یا خریدار باشید، کار بسیار بسیار بیشتری دارید. باید قبل از هر چیز منطقه‌ی مدنظرتان را انتخاب کنید. سپس مانند بالا، در سه جای مختلف به دنبال ملک بگردید. دیوار و شیپور، سایت‌های تخصصی املاک و بنگاه‌ها

بگذارید واقع‌گرا باشیم. به عنوان مالک یا موجر یا خریدار و مستاجر، ۹۰٪ چیزهایی که در دیوار و شیپور و سایت‌های می‌بینید همان بنگاهی‌ها هستند و اگرچه ظاهرا می‌توان در بین املاک جستجو کرد، اما تقریبا اطلاعات هیچ ملکی چنان که باید کامل نیست، عکس درستی نیست، فیلمی از ملک نیست، اطلاعات ناقص هست و تنها یک راه برای پیگیری بیشتر ملک نیست؛ تماس با بنگاه. بعد از تماس با بنگاه و تاکید چند باره درباره شرایط ملک مدنظرتان نهایتا بعد از هماهنگی بنگاه با مالک، و تعیین وقت می‌توان ملک را بازدید کرد. در نتیجه سایت‌ها و اپ‌ها فقط نقش شروع فرآیند پیداکردن ملک هستند و در ادامه به مشاورین مراجعه می‌کنیم. خیلی‌ها از جمله خود من ترجیح می‌دهیم همان اول برویم سراغ بنگاه چرا که در نهایت باید این کار را بکنیم.

وقتی هم که به بنگاه مراجعه می‌کنیم یکی دو ملک را انحصاری دارند و بقیه را از فایل‌های عمومی می‌خوانند. این فایل‌ها آنچنان که باید درست و به‌روز نیستند. بعضا تا ۵ فایل را مشاور املاک جلوی من تماس گرفت و بعد از اعلام مالک مبنی بر واگذاری برداشت. در خیلی از موارد هم علیرغم اینکه گفته می‌شود ملک تروتمیز است و کف سرامیک و … هست، اما از بدترین نوع سرامیک هست.

اغلب موارد مشاورین هم املاک را بازدید نکرده‌اند و در اغلب موارد هم عکس و فیلمی از ملک نیست. بماند که اگر عکس و فیلمی هم باشد، حتی اگر با کیفیت باشد، باز هم تصویری از محله و موقعیت و سایر ساکنین نمی‌دهد.

بنابراین عملا با صرف وقت زیاد و هماهنگی موارد زیادی به صورت تلفنی و حتی حضوری برای بازدید در بهترین حالت می‌توان حدود ۵ مورد را در یک روز مرخصی بازدید کرد. اگر بخواهیم به این عدد برسیم باید تقریبا ۲ برابر این تعداد، یعنی حدودا به ۱۰ بنگاه مراجعه کرد. بنابراین تقریبا یک هفته را باید انتخاب ملک صرف کرد.

حال اگر مشاوری باشد که شرایط شما را دقیقا بداند و وقت صرف کند و به جای ده‌ها مورد، فقط چند مورد که بسیار به گزینه‌های مستاجر یا خریدار نزدیک باشد را به وی نشان بدهد چطور؟